Merhaba Çok Basit Web Günlüğüm, Hoşgeldin 3rn.net


İlk yazımı her blog yazarının olduğu gibi kendime ve yapmayı planladıklarıma ayırmayı düşündüm. Şu anda blog’un bomboş olması , içeriğinde ilgi çekici birşey olmaması sadece zamanın suçu. Bana hep az geldiği , birşeylere yetişmemde hep köstek olduğu için hayatımdaki bir çok şey gibi bu blogta gecikti. Her ne kadar bu domain’i regledikten sonra uzun bir bekleme aşamasında kaldı boş ve çöp indexler aldı, testlerimi burada yaptım ama şükür kavuşturan Allah’a bu gün bloğumu açabildim. Sitenin sloganının ve temanın bu kadar basit olmasının tek nedeni , zamansız olmam hayin murrimin bir blog teması hazırlamamasından kaynaklanıyor. Basit ama etkili olur inşAllah sizin zaten amacınız bilgiye ulaşmak, okumak değil mi ? O zaman ne gerek var görsele tasarıma. İlerleyen zamanlarda belki tema değiştiririz belki birşeyler daha yaparız ama şimdilik elimizdeki bu…

İsmim Ali EREN, bir tarihin bir gününde doğdum ( Yaşımı vermedim diye başka düşünmeyin 🙂 2 oğlum var benim )  ve aslen Denizliliyim. Bu güne kadar bir çok şeye parmak attım ama en sonunda severek yapabileceğimi düşündüğüm mesleğim bilgisayar programcılığı , web geliştiriciliği üzerine çok sevdiğim kardeşim Muharrem Bayraktar ile Aydizayn.net İnternet hizmetlerini kurduk ve şu an faal olarak tasarım , programlama gibi web projeleri üretip hayatımızı kazanmaya çalışıyoruz. Web mecralarında Big_Turk Nicki ile genelde ortalara çıkarım. Bu nickin ilk sahibi “cTe” abimede bir selam vermeden geçmeyeyim. Yazılım ve programlama işlerine phpnuke 6.5 sürümü ile girmemiz sağlayan değerli bir abimdir. ( ne günlerdi be nuke’ün modüllerini az aramazdık heryeri açık kaynayan bir CMS idi ) Şimdiye kadar bir çok proje geliştirmemize rağmen şu an piyasada en geçerli ve sektörünün en iyisi Yıldız Film Script’ini ortaya çıkarttık. Ah birde şu warezcileri olmasa çok daha rahat bir nefes alacağız ama olsun , eminim google aramalarından bu sayfaya ulaşıp yazımı okuyacaksınız buradan kulaklarınızı çok çınlattığımıda özellikle belirteyim.

Her ne kadar şu an yazdıklarım sizin ilginizi çekmesede sonuçta blog benim bloğum 🙂 siteyi açmamdaki neden de zaten bu değilmiydi ? Ben yazacağım siz okuyacaksınız. İşin şakasını bir kenara bırakarak artık icraat kısmına geçelim. Blogta Allah izin verirse yazmayı planladıklarım ;

  • İnsan ilişkileri ; Benim gördüğüm kendimce yorumladığım durumlar , olaylar , konular vs hakkında görüş belirteceğim. Yazının üst kısmından da anlaşıldığı gibi biraz doluyum şu aralar bu gibi konularda ben dökeceğim , siz dilerseniz okuyacaksınız özetle durum bu…
  • Php Web Programlama dili hakkında bildiklerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Hem kendim için hemde sizler için örnek kodlar bulup paylaşacak , fonksiyonların ne işe yaradıklarını sizlere birde kendi üslubumca anlatmaya çalışacağım. Takip ettiğim bir php blogunda yazar arkadaşımız ( şu an adı aklımda değil yoksa reklam yapmaktan korkmam ) “anlatacak kadar bilmiyorsan sende o konuyu yeteri kadar öğrenmemişsin demektir” şeklinde bir cümle kurmuştu çok hoşuma gitti. Benim yazım felsefemde hem kendi notlarımı tutmak hemde sizlere bu notlar hakkında bilgi vermek üzerine olacak.
  • Jquery ile eğlencelik işler yapmak , web sitelerinin işlevselliğini arttıacak , isminden korkulan bu javascript kütüphanesinin cilvelerini görünce sen ne sevimli şeymişsin dedirtmek için uğraşacağım. Web programlamaya başlayan bir çok arkadaş javascript örnek kodlarını düzenler yada kendince yazar ama hazır kütüphaneleri kendinizin yazabilmesinin ne denli zevkli olabileceğini, basit yalın şekilde tek tek anlatarak kullanabilmenizi sağlamaya çalışacağım.
  • Egonomik.com Caner’in bloğunu uzun yıllardır takip ederim. Eğlencelikleri bu konulardaki yorumlarıda bana sitedeki bir kategori için ilham oldu. Tabi şu anda böyle bir psikolojim olmasa da ilerleyen zamanlarda “Gomikmiş” dedirtecek şeyler yazarım/paylaşırım diye planlıyorum.
  • Başlayıp bitirmeli, en başından basit sonuna kadar basit güzel kendimizde kullanabileceğimiz , sitelerimize de uygulayabileceğimiz php , javascript tabanlı uygulamalar yazarak bunları son dersimizde paylaşmayı, kullanmayı düşünüyorum. Örneğin kendi müzik player’imiz , kendi hesap makinamız gibi işlemler öğrenmek için ideal ve zevkli konular inşAllah bu blogta yer alacak.

İşin özeti bu , bunları yazıyorum ama ilerleyen zamanlar bana ne getirecek bilmiyorum. Bu yazıdan sonra başka bir yazı paylaşabilecekmiyim bilmiyorum. Eskiden çook büyük zevkle içerik girdiğim ve şu an en güncel içeriği 2013 yılına ait olan playstationturk.net sitesi gibi burayıda yanlızlığa terkedermiyim bilmiyorum… Ama inşAllah niyetim bu yönde.

Sadece bu yazı ile bloğun ilgi çekici olmayacağını , bazılarının “La bize ne bunlardan şurda 3-5 birşeyler paylaş bizde gidip kendi sitemize çakalım adsense kasalım para kazanalım diyeceğini” biliyorum ama inşAllah ilerleyen zamanlar bizi birbirimize dahada kaynaştıracak.

Son olarak , wordpress’i kurar kurmaz karşımıza çıkan yazımızı güncelleyip bizde yazımızın altına ekleyelim.

 

3rn.net’e hoş geldiniz. Bu bizim ilk yazımız. Bu yazıyı düzenleyin ya da silin. Sonra yazmaya başlayın! ( Başladım bile 🙂 )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir