Plesk Panel Php Ayarı Nasıl Değiştirilir ?


Plesk Panel Nedir ?

Plesk panel hosting yada sunucu yönetiminde size kolaylıklar sağlayan ve salt sunucu yönetiminde kullanılan ssh komutları yerine size bir kontrol paneli üzerinden sunucu kontrolüne izin veren bir yazılımdır. Alternatifleri Cpanel ( ücretli ) , CPpanel , Direct Admin , Vesta gibi panellerdir. Bu alternatifler arasında pastanın büyük bölümünü elinde bulunduran ve lisans ücreti en fazla olan panel Cpanel kontrol panelidir daha sonrasında da Plesk panel kullanım yaygınlığı olarak 2. sırada gelir diyebiliriz.

Cpanel mi Plesk mi ?

Bu sorunun aslında kesin bir cevabı yok ikisinide kullanan bir kullanıcı olarak şunu söyleyebilirim yarı uzman ve uzmanlar için Plesk , daha önce hiç kontrol paneli kullanmamış ( Firmalar yada web sitesi yöneticileri ) kişiler için cpanel daha kullanışlı ve kolaydır. İşlevsellik olarak plesk panel daha çok hareket alanı sağlasada performans ve destek olarak cpanel bir adım önde demek yanlış olmaz.

Plesk Panelde Php Ayarları Nereden Değişir ?

Üstte gördüğünü ekran alıntısı plesk panel site yönetim araçlarının bulunduğu bir alandır. Bu alan üzerinden php ayarlarına ulaşabilirsiniz. Php ayarlarına giriş yaptıktan sonra karşınıza şu şekilde bir ekran çıkar

Bu alan üzerinden de php ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

Php Desteği hostingin kullanacağı php sürümünü seçtiğiniz alandır. Bu kısımdan hangi php sürümünü kullanmak istiyorsanız seçebilirsiniz. Phpyi farklı çalıştır alanında gördüğünüz yapı ise Phpnin hangi istemci ile çalıştırılacağını seçer. WordPress gibi yoğun cpu kullanan yazılımlarda nginx önerilirken daha basit yazılımlar için apache kullanılmasında bir sakınca bulunmaz.

Bu ayarlar üzerinden kolaylıkla sitenizi kontrol edebilir, yapı değişikliği yapabilirsiniz. Aklınıza takılan soruları yorum olarak gönderebilirseniz dönüş yapmaya çalışırım.